moto

Na czym polega chiptuning.

Jest mnóstwo metod na to, by dodać silnikowi swojego samochodu parę dodatkowych koni. Można przebierać w ofertach różnych zakładów, które oferują bardzo wiele metod pozwalających na zwiększenie mocy silnika. W zależności od naszych oczekiwań możemy dokonać ingerencji w mechanikę jednostki napędowej, bądź zdecydować się na mniej inwazyjne metody. Jedną z nich jest chiptuning, który przy umiarkowanej cenie daje dość wyraźne efekty.

chip-tuning-startW związku z tym, jego niebagatelna popularność nie powinna dziwić nikogo. Każdy nowoczesny silnik sterowany jest przez zaawansowany komputer. Steruje on wszystkimi funkcjami silnika i na bieżąco monitoruje jego pracę. Właśnie w ten element jednostki napędowej ingerujemy wykonując chiptuning. Wspomniany sterownik pracuje na specjalnym, fabrycznym oprogramowaniu. Jest ono tak dobrane, ze pozostawia niewykorzystany potencjał, drzemiący w układzie jezdnym auta. Wprowadzając nowy program, taki, który zmusi silnik do wykrzesania z siebie większej mocy uzyskamy znaczną poprawę osiągów.

 

Nie jest to droga modyfikacja i z reguły da się ją wykonać w dosyć krótkim czasie. Należy jednak pamiętać, że chiptuning to zadanie dla profesjonalisty. Niefachowo wykonany, może on fatalnie odbić się na naszym pojeździe. Dlatego nie ma sensu na nim oszczędzać. Należy unikać warsztatów, które zajmują się tego typu przeróbkami amatorsko. W przeciwnym razie taka „oszczędność” może nas słono kosztować.